Sprawozdanie z Sprawozdanie z realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas” w Przedszkolu Samorządowym „Baśniowa Kraina” w Tłuszczu

W roku szkolnym 2019/2020 Przedszkole Samorządowe „Baśniowa Kraina” w Tłuszczu we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wołominie przystąpiło do programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie, zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów, wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony ich dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Do programu przystąpiło łącznie 77 dzieci wraz z rodzicami. Rodzicom na zebraniu we wrześniu została przekazana informacja o założeniach programu i przystąpieniu do niego, otrzymali oni także list zawierający wskazówki jak wspierać swoje dziecko i działania podejmowane w przedszkolu. Rodzice zostali zobowiązani do przestrzegania zasady nie palenia papierosów przy dziecku oraz do dawania wsparcia w sytuacjach, gdy dziecko chce unikać zadymionych pomieszczeń oraz gdy ktoś pali przy nim. Informacje były zamieszczane w Kąciku dla Rodziców, były tworzone gazetki tematyczne oraz polecane strony internetowe na temat e-papierosów https://gis.gov.pl/aktualnosci/zagrozenia-zwiazane-z-e-papierosami-men-i-gis-ostrzegaja.

W lutym i w marcu w naszym przedszkolu został przeprowadzony cykl pięciu zajęć dydaktycznych o tematyce antynikotynowej dla dzieci 5 i 4 letnich z grup „Wiewiórki”, „Jeżyki” i „Pajacyki”:

„Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymu”

„Co i dlaczego dymi?

„Jak się czuję, kiedy dymi papieros?

„Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?

Jak unikać dymu papierosowego?

 

Realizując zajęcia dzieci obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując węglem plakaty dotyczące źródeł dymu. Dzieci ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, poszukiwały tabliczek „zakaz palenia”. Przedszkolaki śpiewały piosenkę o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem, bawiły się w zabawę kwiaty, podczas której przy dźwiękach muzyki klasycznej pokazywały jak zachowują się kwiaty oddychające świeżym, czystym powietrzem, a jak kiedy ktoś nagle wtargnął do ogrodu i zapalił papierosa.

Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe, konstrukcyjne. Na zajęciach dzieci wykonywały różne rysunki, których celem jest uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym uświadamiające, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących.

W wyniku tych zajęć usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego, dowiedziały się w jaki sposób można i trzeba zachowywać się, gdy narażonym się jest na wdychanie dymu z papierosa. Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego dla tej grupy wiekowej stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antynikotynowych dzieci przedszkolnych.

Realizując program spotkaliśmy się z zadowoleniem dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach oraz z akceptacją rodziców, którzy wspierali program. Rodzice uznają potrzebę realizacji tego typu zajęć i są zadowoleni, że przedszkole wychodzi z taką inicjatywą.

 

Pozytywne efekty:

- wzrost kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy;

- zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej;

- zwiększenie umiejętności rodziców w zakresie wspierania dzieci w sytuacjach społecznych, w których narażone są na ekspozycję dymu tytoniowego;

- poszerzenie oferty programowej przedszkola;

- satysfakcja nauczyciela z efektów prowadzonych działań;

- przedszkole zyskało miano placówki promującej profilaktykę antytytoniową.

 

koordynator programu

Magda Jaworowska