Propozycje zabaw dla dzieci 4-letnich na 22. 05. 2020 r.

Pogoda dopisuje, więc proponujemy aktywne i kreatywne spędzenie czasu przy zabawach, które można przeprowadzić zarówno w domu jak i na powietrzu.

 

1.Na początek zachęcamy do przygotowania masy balonowej.  Wystarczy połączyć zaledwie dwa składniki – zwykły klej szkolny z odrobiną żelu do prania, by powstała świetna masa do tworzenia wielkich balonów. Instrukcja wykonania masy dostępna jest na: https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/07/masa-balonowa-diy-prosty-glutek/#more-12808 . Większość dzieci uwielbia różnego rodzaju masy zwanymi „slime”. Takie aktywności pozwalają na swobodną zabawę, dostarczają wielu bodźców sensorycznych i są fajnym pomysłem na zabawę w plenerze w towarzystwie rodzica.

 

 

2. Kolejną propozycją jest wykonanie „Kosmicznych Stworków” z drucików kreatywnych.  Kosmiczne stworki to pomysł na łatwe zabawki z drucika kreatywnego. To zarówno trening paluszkowy lub pomysł na pacynkę do ćwiczeń logopedycznych. Do wykonania kosmicznej pacynki potrzebne są długie druciki kreatywne, dwie nakrętki, piłeczki ping pongowe lub kulki styropianowe na oczy. Za pomocą markera rysujemy oczy naszego stworka, a następnie owijamy je ciasno drucikiem dookoła i skręcamy. Wyginamy nosek i pętelkę do zamocowania pacynki na placu. Zabawkę można wykorzystać podczas utrwalania ćwiczeń logopedycznych, lub do wspólnych zabaw. Być może piękne okoliczności przyrody będą dla was inspiracją, aby wykorzystać stworki w inscenizacji. Instrukcja przeprowadzenia zabawy dostępna jest na: https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/08/kosmiczne-stworki/ .

 

3. W dalszej kolejności polecamy zabawę logopedyczną – poławianie fasoli

Zabawa logopedyczna z odrobiną  rywalizacji, trening małej motoryki i ćwiczenie logopedyczne, a to wszystko za sprawą słomek, kubeczków i fasoli. Do jednego kubka wsypujemy fasolę, dziecko dostaje słomkę i kubeczek. Zabawa polega na zasysaniu powietrza w taki sposób, aby zassać do końcówki słomki fasolę i przenieść ją do swojego kubeczka nie dotykając fasolki palcami. Nie jest to takie proste zadanie i wymaga odrobiny ćwiczeń. To świetne ćwiczenie aparatu mowy, małej motorki i skupienia uwagi.  Zabawę można dodatkowo urozmaicać i wprowadzać elementy edukacyjne. Wystarczy na fasolkach napisać cyferki, a dziecko po wyłowieniu przykładowo 5 fasolek zlicza zdobyte punkty dodając cyferki zapisane na wyłowionych fasolach. Ta zabaw to doskonały pomysł zarówno do zabawy indywidualnej jak i dla grupy przedszkolaków. Instrukcja przeprowadzenia zabawy dostępna jest na: https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/06/polowy-fasoli-zabawa-logopedyczna/#more-9942  .

 

 

4. Zachęcamy do wykonania pracy technicznej „Kartonowi konstruktorzy – tata i ja. Potrzebny sprzęt: zapas sztywnych kartonów, taśma klejąca i nieograniczona wyobraźnia. Synek chce zostać królem, a córka księżniczką? Budujemy zamek z kartonów. Mniejsze ustawiamy jako wieżę, z większego robimy wnętrze. Tata wycina okna i drzwi we wskazanych przez dzieci miejscach. Rolka papieru lub prześcieradło położone dookoła może robić za fosę. A tata – za smoka próbującego zdobyć zamek. Inne wersje tej zabawy: tworzymy domek, bazę lub.. autobus. Więcej inspiracji można zaczerpnąć na: https://mamopracuj.pl/10-pomyslow-na-zabawy-z-tata-ktore-pokocha-twoje-dziecko/ .

5. Poćwiczcie spostrzegawczość przy zabawie „Znajdź różnice”. Usiądźcie z dzieckiem naprzeciw siebie. Poproś malucha, aby zamknął oczy, a Ty zmień trzy szczegóły w swoim wyglądzie (np. rozepnij guzik, zdejmij pierścionek, podwiń rękaw). Dziecko musi odgadnąć, jakie szczegóły zmieniłaś. Jeśli odgadnie, zamieńcie się rolami.

6. Na koniec odprężcie się przy zabawie „Rysowanie na plecach – mama i ja”. Ułóż dziecko na brzuszku, może też usiąść w wygodnej pozycji. Rysuj mu na plecach proste rysunki (domek, kwiatek, słońce), symbole, figury. Dziecko musi odgadnąć, co narysowałaś. Jeśli odgadnie, zamieńcie się rolami. Jeśli nie, rysuj dalej.

 

 

7. Polecamy następujące programy edukacyjne: 

  • TVP ABC godz. 13.55 „Mała Lama – Niegrzecznie na zakupach/ Szczęśliwa piżama” .
  • TVP ABC godz. 19.55 „Wieczorynka – czytanie przed spaniem”.
  • TVP 2 godz. 7.05 „Wesoła nauka – wielkie dzieła małych rąk”
  • TVP 2 godz. 11.40 „Wesoła nauka”.
  • TVP VOD/dla dzieci/ „Agatka– np. odc. „Agatka i kurz”.

 

Życzymy miłego dnia:)