Propozycje zabaw dla dzieci 4-letnich na 21. 05. 2020 r.

Dziś kolejna porcja zabaw mających na celu zacieśnianie więzi rodzinnych.

 

1.Na początek proponujemy zabawę ruchowo – naśladowczą ,,Kwiatki dla mamy i taty”

Dzieci rysują kwiatki zgodnie z instrukcją podaną w wierszu A. Maćkowiak „Kwiatek”.

Od kółeczka zaczynamy – dzieci rysują kółko

Wokół niego płatki damy – rysują wokół koła płatki

A łodyga? Kreska długa – rysują kreskę w dół od środkowego koła.

Wierzę w ciebie, to się uda!

Teraz listki raz ,dwa, trzy – rysują listka w dowolnych miejscach na łodydze.

Pokoloruj wszystko ty.

 

 

2. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami laurki dla mamy i taty: 

ᴥ Laurka na Dzień Mamy i Dzień Taty wykonana samodzielnie lub z pomocą kogoś dorosłego, będzie idealnym upominkiem od dziecka. Inspiracje na laurkę dla mamy, które wystarczy wydrukować i pokolorować można zaczerpnąć ze strony: https://mamotoja.pl/laurki-na-dzien-matki-kolorowanki-dla-mamy-laurki-dla-mamy,dzien-matki-artykul,8215,r1p1.html .

ᴥ Najpiękniejsza laurka dla taty to ta zrobiona własnoręcznie przez dziecko. Proponujemy wydrukować wybrany wzór ze strony: https://mamotoja.pl/laurki-na-dzien-ojca-do-wydruku,dzien-ojca-artykul,14529,r1p1.html , dać dziecku do pokolorowania. Powstanie nie tylko piękna laurka dla taty, lecz także pamiątka na lata!

ᴥ ,,Moja mama , mój tata” – dziecko ozdabia sylwety wg własnego pomysłu i dowolnych materiałów: kolorowy papier, wełna, kawałki materiału, itp.

 

 

3. Dzieci lubią spędzać aktywnie czas. W związku z tym proponujemy kilka zabaw:

ᴥ  zabawa ruchowo-naśladowcza „Lustro” – rodzic i dziecko stają naprzeciw siebie. Dziecko wykonuje wymyślone przez siebie gesty, rodzic będąc odbiciem w lustrze powtarza te gesty. Zmiana ról.

ᴥ praca plastyczna „Bez z plasteliny” – łatwa instrukcja dostępna jest na: https://www.schwytanechwile.pl/2020/05/bez-z-plasteliny.html

ᴥ zabawa w przeliczanie „Liczę z tatą i mamą” – dziecko liczy z mamą np. wszystkie kubki lub owoce w kuchni. Następnie dziecko liczy z tatą np. wszystkie śrubki albo skarpetki.

 

 

4. Na koniec „Gry tylko dla waszej rodzinki”: 

ᴥ Planszówka Kowalskich – na dużym kartonie narysujcie węża lub dżdżownicę. Podzielcie planszę na małe kawałki i ustalcie, co stanie się z graczem, gdy trafi na dane pole. Zadania mogą być miłe (dostanie całus od mamy), trudne (zje plasterek cytryny) lub śmieszne (będzie udawał na dywanie płynącą rybkę). Po ustaleniu zasad czas na poważną grę. Ważne, by wszyscy członkowie rodziny wykonywali zadania solidnie – dzięki temu dziecko uczy się, że rodzice poważnie traktują reguły, a ono jest dla nich prawdziwym partnerem do prawdziwej gry.

ᴥ Zrobieni w domowego balona – do nogi każdej osoby przywiążcie na niezbyt długiej nitce nadmuchany balonik. Gra polega na tym, żeby zdeptać balony przeciwników, ale też oszczędzić własny. Zadbajcie o wolną przestrzeń, a świetny ubaw gwarantowany!

ᴥ Co tu się zmieniło? – znacie wasze mieszkanie, ale czy pamiętacie, gdzie co w nim się znajduje? Jedna osoba wychodzi z pokoju, a reszta coś zmienia (chowa wazon, zdejmuje obraz) i zaprasza wygnańca z powrotem. Czy odgadnie, co się zmieniło? Malec w czasie tej zabawy będzie ćwiczył spostrzegawczość.

Godni zaufania – zawiążcie dziecku oczy szalikiem i oprowadźcie je po domu (w ciepłe dni ta zabawa świetnie sprawdza się na dworze). Niech dotyka rękami ścian, przedmiotów, zgaduje, w którym jest pokoju. Potem zamiana ról – dorosły zawiązuje sobie oczy i pozwala się prowadzić dziecku. Nie obawiajcie się, maluchy bardzo poważnie podchodzą do tego zadania. To świetna nauka odpowiedzialności za drugą osobę.

 

 

5. Polecamy programy edukacyjne: 

  • TVP ABC godz. 19.55 „Wieczorynka – czytanie przed spaniem”.
  • TVP 2 godz. 7.05 „Wesoła nauka – wielkie dzieła małych rąk”
  • TVP 2 godz. 11.40 „Wesoła nauka”.
  • TVP VOD/dla dzieci/ Teleranek – odc. do wyboru dzieci.

Miłego dnia:)